Szakterületek

Bántalmazó kapcsolatok (partner, szülő, főnök stb.)

Ha valaki felismeri, hogy a kapcsolat, amiben van, nem jó, káros, netán veszélyes, a legfontosabb lépést megtette a szabadulás útján. A bántalmazó kapcsolatokban ugyanis nagyon sokszor megjelennek a vakfoltok, amelyek meggátolják a tisztánlátást, így lenullázzák a helyzetből való menekülés esélyét. Bár a bántalmazásnak többféle formája van, közös jellemzőjük a határátlépés, az az ijesztő, bénító érzés, hogy a másik túlságosan közel jött. 

A konzultáció során mindenek előtt közösen felmérjük, mennyire közvetlen a veszély. Az első és legfontosabb szempont a biztonság. Az erőforrások feltérképezése és a szituáció dinamikájának megértése csak ezután következik. A munkánk célja - a biztonság megteremtésén túl - az, hogy a bántalmazott képessé váljon a későbbiekben felismerni az intő jeleket, ugyanakkor megtanulja az újra kapcsolódást. 

Ha szükség van rá, a pszichológiai tanácsadás mellett jogi és orvosi segítség közvetítése kapcsán is számíthat rám.  


Gyerekvállalási nehézségek (inszem, lombik, adoptálás)

Nem mindenki számára magától értetődő a gyermekvállalás. Van, akinél objektív (biológiai) akadályok vannak és van, akinél szubjektív (pszichés) okok állnak a nehezített szülővé válás hátterében. Sokan élnek át döntési krízist (akarok-e gyereket vagy sem?). Ilyenkor a tanácsadás fókuszában a döntés minél tudatosabb meghozatala áll. Célunk, hogy bármi is a terv, az saját akaratból és ne direkt vagy (belsővé tett) indirekt külső presszió torzítsa. A tudatos gyermektelenség útján való indulást ugyanúgy támogatom, mint ahogy pszichésen támogatni próbálom a biológiai okokból nehezített folyamatot.

A közhiedelemmel ellentétben ma már tudható, hogy a meddőségnek szinte soha nincs kizárólag pszichés oka! Ennek alapján a konzultáció az inszemináció és a lombikkezelés pszichés menedzseléséről szól. Fontosnak tartom, hogy - ha csak közvetve is, de bevonjuk a munkába a kliens társát is. Ez nem jelent feltétlenül személyes jelenlétet, de a szempontjait és az ő támogatását igen.

A konzultációs folyamat kiterjed az örökbe fogadásra való felkészítésre is, ami magába foglalja a praktikus teendőket, tudnivalókat. Nem tudom és nem is akarom helyettesíteni az adoptációra felkészítő tanfolyamokat (ezeknek elkötelezett támogatója vagyok), de az "edukáció" nagyjából lefedi a legfontosabb ismeretek átadását. A sikeres örökbe fogadás után is mód van a pszichológiai konzultációra. 

Nemcsak a szülői oldal, de a gyerekként örökbe fogadott kliensek is fordulhatnak hozzám az adoptálásukkal összefüggő problémáikkal, kérdéseikkel.


Hirtelen megváltozott élethelyzetek

Nem feltétlenül kell trauma ahhoz, hogy alapjaiban remegjen meg a lelkünk. A krízis kialakulásához az is elég, hogy olyan váratlan dolog történjék velünk,  amelyre nem voltunk (kellőképpen) felkészülve. 

Ezek a hirtelen megváltozott élethelyzetek afféle pszichológiai jet lag-et  okoznak. Ennek a jelei mindaddig megmaradnak, amíg nem sikerül alkalmazkodni az új szituációhoz. 

Függetlenül attól, hogy ez az új helyzet számunkra kedvező vagy sem, szorongást élünk át, mivel nem volt mód a szituáció által megkívánt új szerephez való teljes azonosulásra. Noha a házasságkötés, a gyerek érkezése, a külföldre költözés,  a munkahelyváltás vagy a nagyszülővé válás mind olyan változás, amire - elvileg - lenne mód és idő felkészülni, mégis a bekövetkezése ugyanúgy krízist okoz, mint a váratlan haláleset vagy a szakítás. Közös jellemzőjük, hogy korábban nem lehetett kellőképpen "begyakorolni" az új szerepet, ami szükséges volna az alkalmazkodáshoz.

A konzultációs folyamat célja e pszichológiai jet lag megértése és az új szereppel való azonosulást gátló tényezők feltárása. Ha jól dolgozunk, az eredmény a szorongásmentesebb mindennapokban mutatkoznak meg.     

Traumák, poszttraumás állapotok

Egy váratlan, hirtelen, intenzív impulzus mindenkinek megrengeti a lelkét, sérülést okoz. A természeti katasztrófa, a betegség, a bűncselekmény, a veszélyes helyzetek vagy a bántalmazás olyan helyzetek, amelyek mindannyiunknál traumát okoz. Ám az egyénenként változó, hogy miként reagálunk egy-egy ilyen helyzetre és a traumának milyen és mennyire erős utóhatással kell számolni. Noha soktényezős jelenségről van szó, az úgynevezett poszttraumás állapot nagymértékben függ attól, hogy az érintettet éppen milyen pszichés állapotban érte a lelki sérülés és a környezete képes volt-e (tudta, akarta) őt hatékonyan megtámasztani. 

Nem törvényszerű, hogy a traumatikus eseményt PTSD, azaz poszttraumás stressz zavar kövesse, mint ahogy az is egyénenként változó, hogy az utóhatások mikor, hogyan és milyen hosszú távon jelentkeznek. 

A konzultáció során megpróbáljuk felmérni, mekkora sérülést okozott a trauma és ennek alapján dolgozunk az esetleges PTSD megelőzése érdekében. A munkánk fókuszában az egyéni minták beazonosítása áll, amely segít feltárni az úgynevezett válaszkészséget és a lelki ellenálló képeséget. 

Hűtlenség, megcsalás, szerelmi háromszögek, poliamória

A párkapcsolatból való "kikacsintás", a hűtlenség, a szeretői viszony avagy a kapcsolat megnyitása az egyik legérzékenyebb téma, amivel foglalkozom. A megcsalt felek ugyanúgy megkeresnek, mint a viszonyba bonyolódók és azok, akik fontolóra veszik a poliamória lehetőségét. 

Az eddigi tapasztalataim azt mutatják, hogy a megingott párkapcsolat valamennyi érintettje elszigeteltté, ezáltal kiszolgáltatottá válik a kialakult helyzetben. Ezt a magányos harcot nehezíti a társadalmi megbélyegzés, a hagyományos párkapcsolati- és családmodell indokolatlan idealizálása és egyeduralkodó mivolta. 

Tévedés azt hinni, hogy a hűtlen fél "jó kedvében" lép félre, mint ahogy a szeretők sem férj- avagy feleségrablók! Mint ahogy az is egy általános tévhit, hogy a viszony egy kellemes, jó dolog. Kicsit vagy nagyon, de mindenki sérül, aki így vagy úgy érintett a szerelmi három-, illetve négyszögekben.

A konzultációnak alapvetően két célja van: egyrészt annak megértése, hogy az érintett miért került bele az adott szituációba (milyen egyéni "predesztinációk" és milyen külső körülmények vezettek a lépéshez), másrészt dönteni a folytatás mikéntjéről. Korántsem biztos, hogy a közös munkánk eredménye valamiféle visszarendeződés, a fő kapcsolathoz való visszatérés. Az viszont biztos, bárhogy dönt is kliens, az egy tudatos döntés eredménye lesz és én - felvázolva a lehetséges előnyöket, hátrányokat, kockázatokat és mellékhatásokat - támogatom az elhatározásában.  

Átlagostól eltérő szexuális orientáció

A nemi szerepekkel való azonosulást érintő, a hagyományostól eltérő szexuális orientációval, nemi identitással összefüggő kérdések tisztázása, segítség a másság megértésében és elfogadásában, felkészítés a coming out-ra. 

A szexuális edukáció intézményesített keretekben tapasztalható szinte teljes hiánya miatt igencsak szélsőséges megítélés övezi a nemi szerepekkel, identitással és orientációval kapcsolatos kérdéseket. Mostanában vagy a teljes tabusítással vagy a kissé túltolt érzékenyítéssel találkozhatunk. Meggyőződésem, hogy ebben, a mindannyiunk életében meghatározó témában is az arany középút a legoptimálisabb. 

Ám mindaddig, amíg az arany középút meglelésére csekély az esély, jelentős támogatásra lehet szükségük az LMBTQA érintetteknek és környezetüknek. Miközben az ő mindennapjaik és párkapcsolataik sem különböznek a heteroszexuálisokétól, adódhatnak helyzetek, kérdések és problémák, amelyek megoldásánál nem tekinthetünk el bizonyos speciális szempontoktól. Ebben igyekszem segíteni a hozzám fordulókat.

A konzultáció nem terjed ki speciális szexuálpszichológiai területekre, mivel azok szakmai kompetencia-határaimon kívül esnek. Klienseimet az lmbtqa jellegzetességeket az átlagosnál jobban ismerő pszichológusként segítem, ám a tanácsadás fókuszában a kritikus élethelyzet áll, a másságot, mint a kritikus élethelyzetet árnyaló momentumot vesszük figyelembe.

A közös munkánk eredményeként megpróbáljuk megválaszolni a felvetődött kérdéseket, feloldani az esetleges kríziseket. Mindezt elfogadó, támogató - és remélhetőleg - értő közegben. Régóta dolgozom szexuális kisebbséghez tartozókkal. A tudásanyagom nagy része nem - az amúgy sem könnyen elérhető - szakirodalomból, hanem a hozzám fordulók történeteiből származik.

© 2023 Minden jog fenntartva
Az oldalt a Webnode működteti Sütik
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el